Anasayfa / Sağlık / Aktif Kömür Nedir?

Aktif Kömür Nedir?

Büyük kristal forma sahip ve oldukça geniş gözeneklere sahip yapısı ile genel bir madde olan aktif kömür, insan sağlığına zararsız olmasının yanı sıra bazı hastalıklara da çözüm olabilmektedir. Aktif karbonlar gözenekleri sayesinde iyonları iç yüzeylerine çekebildiği için absorme eden anlamına gelen adsorban denilmektedir.

Aktif kömür genel olarak; gaz, alkol alımı sonrasında tuhaflık, zehirlenmeler, şişkinlik gibi durumlarda tercih edilmektedir. Ambulans ekipleri genel olarak aktif kömürü zehirlenme vakalarında tercih etmektedir. Aktif kömür hem kolay ulaşılabilir bir madde olması hem de gerektiği durumlarda başarılı bir şekilde kullanıldığı taktirde oldukça güzel avantajları olan ilk yardım ürünüdür.

Aktif kömür mide içerisinde olan zehirli maddeleri kendisine bağlar ve sünger gibi emer. Aktif kömür tarafından emilen bu zehirli maddeler kısa sürede yok olabilmektedir. Mideden sonra ise bağırsakta bulunan zehirli maddeler de aktif kömür tarafından çekilmektedir. Başta soba zehirlenmeleri olmak üzere, uyuşturucu alımları, çevresel gazlar ve nedeni bilinmeyen zehirlenme olgularında da aktif kömür başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Aktif Kömürün Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.(Aktif kömür kullanılarak gaz ve şişkinlik önlenebilir. Yemekten önce ya da sonra alınan aktif kömür ile birlikte mide ve bağırsaklarda oluşan gaz ve rahatsız edici ağrılar giderilmektedir. Aktif kömürün mide kramplarının başarılı bir şekilde giderdiği yönünde akademik çalışmalar da bulunmaktadır. )
  • Detoks(Zaman zaman vücudumuzda detoks yapma ihtiyacı duymaktayız. Detoks sırasında vücuttan atılan zehirli maddeler aktif kömür ile çekilerek yok edilmektedir. Aktif kömür ile birlikte haftada bir kez kür yapıldığı taktirde detoks süreci hızlandırılabilmektedir.)
  • Alkol Aldıktan Sonra Rahatlamanızı Sağlar(Tam olarak kanıtlanmış olmasa da aktif kömürün alkol üzerinde de bir takım etkileri bulunduğu düşünülmektedir. Alkolün midede emildiği düşünüldüğünde, alkol almadan önce eğer aktif kömür alınırsa alkol aktif kömür tarafından çekilecek ve kişi alkolün etkisinden çok daha hızlı kurtulacak ya da alkol kişiyi pek fazla rahatsız etmeyecektir. )
  • Gıda Zehirlenmelerinde(Ciddi durumlardan ve kişinin hayatını tehlikeye sokan durumların başında gelen zehirlenmelerde aktif kömür gerek sağlıkçılar olarak kullanılmakta gerekse de kişiler kendi de bu maddeyi alabilmektedir. Zehirlenmelerde görülen baş dönmesi, kusma, ishal ve diğer olumsuz etkileri aktif kömür başarılı bir şekilde giderebilmektedir. Aktif kömür ile birlikte; zehirlenmelerin etkisi kısmen ya da tamamen ortadan kalkabilmektedir. )
  • Dişleri Beyazlatma Etkisi Vardır(Oldukça küçük gözeneklere sahip olan aktif kömür sayesinde dişlerin daha hızlı beyazlamasını ve temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca aktif kömür kullanmak ağız mukozasına ait olan asit baz dengesini de düzenlemektedir. Şarap, kahve ve çay gibi içeceklerin neden olduğu lekeler de aktif kömür ile birlikte giderilmektedir. )
  • Şişkinliği ve Gazı Gidermeye Yarar(Aktif kömür, mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinliğin ve gazın ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıkları başarılı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. )
  • Cildin Parlak Olmasını ve Güzelleşmesini Sağlar(Aktif kömür, cildin parlak görünmesini ve cildin daha güzel bir duruma gelmesini sağlar. Özellikle yağlı ciltlerde aktif kömür başarılı bir şekilde etki gösterebilmektedir. Aktif kömürün bir diğer özelliği olarak, kirleri emme özelliği, gözenekleri temizleme özelliği gibi özellikler sayesinde aktif kömür cilt temizleme konusunda da etkisini göstermektedir. )
  • Erken Yaşlanmayı Önleyici Etkiye Sahiptir(Zamanla yaşlanmakta olan hücrelerin, yaşlanma işlevini geciktirmek amacıyla da aktif kömür tercih edilmektedir. Aktif kömür bu anlamda tercih edildiğinde erken yaşlanma önlenmekte ve cilt daha parlak bir görünüm alabilmektedir. )
  • Virüs ve Bakterilere Karşı Korur(Aktif kömür, bağışıklık sistemi için oldukça iyi bir etkiye sahip olmasından ötürü, hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu başarılı bir şekilde korumaya yaramaktadır. )
  • Böcek Isırıkları Sonrasında Oluşan Olumsuz Durumları Giderir(Böcek ısırıkları vb. durumlardan sonra oluşan iltihaplarda aktif kömür kullanılarak; rahatlatıcı bir etkiye kavuşmak mümkün olmaktadır. )

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Mucize Zeytinyağı’nın Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

İnsanların hayatına dokunan bir şey söyleyin ki, o en güzeli olsun; onun adı Zeytinyağı’dır. Zeytinyağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir