Anasayfa / Diyetler / Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanan Dukan Diyeti, 40 yıldan fazladır kullanılmaktadır. Dukan Diyeti kitabından sonra popülaritesi artan diyet, protein ağırlıklı bir diyettir. Diyetin tercih edilme nedenlerinden biride hızlı ve kalıcı şekilde kilo vermeye yaramasıdır. Uzmanların bazıları diyetin sağlıksız bir kilo kaybı olduğu söylesede , hızlı ve işe yarar bir diyet olduğunu söyleyen bir çok uzman doktorda vardır.

Dukan Diyeti Ne İşe Yarar

Dukan Diyeti hızlı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeye yarar. Özellikle fazla kilosu olan kişiler için hızlı kilo vermek imkansız gibidir. Dukan diyeti proteinle beraber kalıcı kilo kaybı yaşatır. Kilo verme hızı ve kilo kaybı kişiye göre değişir. Bunun sebebi ise her insanın farklı bir metabolizmaya sahip olmasıdır.

Dukan Diyeti

Dr. Dukan tarafından tasarlanan diyet, 1997 yılında Dr. Duka’na bir hastasının ‘Kilo vermek için et hariç her türlü yemekten vazgeçebilirim’ demesiyle temellerini atmıştır. Hastanın bu cümlesinden sonra Dukan Diyetini yazan doktor birçok hastasına da dukan diyetini önermiştir. Hastalarının hızlı ve kalıcı kilo verdiğini gören doktor 2000 yılında ‘Dukan Diyeti’ adlı kitabını çıkarmıştır. Kitap 32 ülkede yayınlanmış ve en çok satanlar arasına girmiştir. Diyet yüksek proteinli ve az karbonhidratlı bir diyettir.

Dukan Nasıl Yapılır?

Diyet 4 aşamadan oluşmaktadır. Aşamaları uygulamaya başlamadan önce olmanız gereken ‘gerçek’ kilonuzu hesaplarsınız. Aşamaların uzunluğu vermeniz gereken kiloya göre değişmektedir. Dukan Diyeti aşamaları şunlardır:

1- Atak(Saldırı) Aşaması (1-10 gün): Diyetin bu aşamasında belli besin gruplarından yiyebilirsiniz. Bunlar yağsız protein ve günlük 1,5 yemek kaşığı yulaftır. Tüketebileceğiniz gıdalar içerisinde yulaf kepeği, yumurta, yağsız süt, yağsız peynir, yağsız yoğurt, balık,sakat,tavuk,hindi,yağsız dana eti vardır. Bu aşama 5 kilodan az kilo verecekler için 1 gün, 5 kilo verecekler için 3 gün, 5-10 arası kilo verecekler için 5 gün, 10-20 arası kilo verecekler için ise 10 gün sürmektedir. Bu evrede amaç metabolizmayı şaşırtmaktır.

2- Seyir Aşaması (1-12 ay): Seyir evresinde iki tane diyet ard arda yapılır. İlk önce protein sonra ise sebze diyeti gerçekleşir. Bu aşama kilo başına 1 hafta boyunca uygulanır. Seyir aşamasında 5 gün protein 2 gün sebze diyeti yapabilirsiniz. ‘Gerçek’ kiloya yaklaştıkça sebze diyeti artırılabilinir. Seyir aşamasında ki diyet 100 maddeliktir ve  32  çeşit sebze bulunur. Sebze diyetinde karbonhidratsız sebzeler kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Seyir Aşamasında Tüketilebilecek Sebzeler:

Enginar

Patlıcan

Salatalık

Marul

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler.

Mantar

Yeşil Fasulye

Sarımsak

Soğan

Kabak

Kereviz

Domates

Dolmalık Biber

Kuşkonmaz

Brokoli

Karnabahar

Lahana ve Brüksel Lahanası

Pırasa

Havuç

Günde 2 yemek kaşığı yulaf (zorunlu!)

Bunlar dışında meyve ya da sebzeye izin yok. Ayrıca yemeğe konulabilecek 1 çay kaşığı yağ dışında yağ kullanımı da yasaktır.

3- Güçlendirme Aşaması (1. ve 2. aşamalarda kaybettiğiniz her 450 gr için 5 gün sürdürün): Bu evrede kişiler önceki aşamalarda ki gibi sınırsız protein,sebze,yulaf ve suyu tüketebilirler. Ek olarak bu aşamada yasaklı birkaç yiyecekte yenilebilir. Önce ki aşamalardan farklı olarak şu yiyeceklerde tüketilebilinir:

Günde bir porsiyon meyve.

Peynir. ( günde sadece 1 porsiyon)

Nişasta (Haftada maksimum 1-2 porsiyon)

Ekmek (Günde 2 dilim tam buğday ekmeği)

Et ( kuzu eti haftada 1-2 kez)

Kutlama menüleri (haftada 1-2 kez tatlı vb yiyecekler yenebilir)

Bunlar dışında yine günde 2,5 yemek kaşığı yulaf yemek ve bir gün sadece protein diyeti yapılması gerekmektedir.

4) Dengeleme Aşaması (süresiz): Bu aşama kilonuzun sabit kalması içindir. Güçlendirme aşaması ile aynıdır fakat kilonuz iyi olduğu sürece kuralları biraz daha gevşetebilirsiniz.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Yüksek Kalorili Diyet Tarifi

Yüksek kalorili diyet vücudumuzun kilo alması için yapılan bir diyet türüdür. Bu diyet tarzında yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir