Anasayfa / Sağlık / Gluten Nedir?

Gluten Nedir?

Gluten birçok insanın gündelik hayatta kullandığı ekmek, makarna, ve bira gibi birçok üründe bulunur. Peki Gluten Nedir? size bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Özellikle çölyak hastalarına hastalarının kullanması yasaklanan gluten; buğday, kavuzlu buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan proteinler ailesinin genel adıdır. Gluten tahıllar arasında en çok buğday ile karşımıza çıkmaktadır. Bu protein ailesinden en önemli olan 2 proteini glutenin ve gliadindir. Sağlık proglemlerinin çoğu gliadin sayesinde ortaya çıkar. Peki, glutenin görevi nedir?

Glutenin görevi bir nevi tutkaldır. İngilizcede tutkal anlamına gelen ‘glue’ kelimesinden türeyen bu madde, un ve suyun karışımında tutkal gibi bir kıvamla yapışkan bir ağ oluşturur. Kıvam sayesinde hamurlar daha esnek ve daha kabarık olur. Gluten olmadan hamur işleri kabarmaz ve mayalanmaz. En çok gluten oranı buğdaydadır.

Gluten Zararlı Mıdır?

Gluten birçok kişi tarafından göz ardı edilse de başta obezite gibi hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Başta çölyak hastalarına olmak üzere gluten duyarlılığı ve buğday alerjisi olan kişilere de dokunur. Bu hastalar dışında hayati bir zararı yoktur glutenin. Çölyak hastalarında ise gluten kullanımı ince bağırsaktaki mukoza alerji nedeniyle ince bağırsağı tahrip eder. Tahrip sonucu alınan gıdalar emilmez  ve bireyde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, kas problemleri ve demir eksikliği gibi hayati tehlike de olan hastalıklar meydana çıkar. Bu sebeplerden ötürü çölyak hastalarının gluten kullanması kesinlikle yasaktır.

Gluten İçeren Besinler Nelerdir?

 • Buğday unu ve nişastası
 • Ekmek , lavaş ve pide
 • Pasta tarzı tatlılar.
 • Çavdar ve Arpa
 • Kurabiyeler ve bisküviler
 • Hazır paketlenmiş patates cipsler
 • Bulgur
 • Kepek
 • İrmik
 • İşlenmiş et ve et suyu
 • Sakız ve şekerler (glutensiz olanlarıda mevcut)
 • Soslu kuru yemişler.
 • Hazır Çorbalar

Hayatın neredeyse her alanında gluten varken, gluten tüketemeyen kişiler için ise glutensiz ürünler mevcuttur.

Glutensiz Gıdalar;

Sebzeler: Marul, kıvırcık, brokoli, kuşkonmaz , pazı, kara lahana, yonca filizi, yeşil fasulye, maydanoz, taze soğan, rezene, ıspanak, beyaz lahana , karnabahar,

mantar, sarımsak, arpacık soğanı, turp, kereviz, patlıcan , domates, su kestanesi, enginar, salatalık, şalgam, yeşil biber , kırmızı biber , bal kabağı.

Meyveler: Limon, misket limon, üzüm, ananas, kuru erik , mango, avakado, kavun ,papaya.

Tahıllar: Karabuğday, kinoa, sorgum, darı, doğal beyaz ve kahverengi pirinç.

Baklagiller: Bezelye, nohut, mercimek, fasulye.

Yağlar:Saf zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, badem yağı, ceviz yağı, otla beslenen hayvanların iç yağı.

Et Ürünleri: Alabalık, palamut, hamsi, but ve kanat, bonfile, kıyma, pirzola, kuşbaşı.

Süt ve süt ürünleri

Tohumlar: Chia tohumu, keten tohumu.

Gluten Kullanmamak Kilo Verdirir Mi?

Gluten başlı başına kilo verdirmez. Fakat gluten sayesinde tüketmediğiniz karbonhidratlı ve yağlı ürünler kilo vermenize yardımcı olabilir. Gluten kullanımı bırakıldığı sürece enerji düşüşü yaşanır lakin iştah kontrolü, insülin direnci , kalp damar sağlığı gibi birçok hastalığa karşı koruma sağlanır.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Mucize Zeytinyağı’nın Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

İnsanların hayatına dokunan bir şey söyleyin ki, o en güzeli olsun; onun adı Zeytinyağı’dır. Zeytinyağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir