Anasayfa / Sağlık / Hemen Uyumak İçin Ne Yapmalıyım?

Hemen Uyumak İçin Ne Yapmalıyım?

Bir çoğumuzun muzdarip olduğu konulardandır uyku sorunu ve sorun yaşayan herkesin araştırdığı konudur hemen uyumak için ne yapmalıyım sorusu! Yatağa girer girmez horlamaya başlayanlar hep kıskandırmıştır yatakta uyumak için dönüp duranları ve hep de sorgulatmıştır acaba nasıl uyuyorlar? Nasıl hemen uykuya geçiyorlar? diye. Bazıları hiç gelmeyen uykusunu arar, bazıları kafasında ki düşündüklerinden dolayı dönüp durur, bazıları da uyku düzeninde ki bozukluktan dolayı uyuyamaz işte buda doğal olarak hemen uyumak için ne yapmalıyım sorusuna cevap aramaya itiyor. Merak etmeyin sizlere vereceğimiz ip uçları sayesinde bu sorunun üstesinden rahat bir şekilde geleceksiniz artık sizde yatağa girer girmez deliksiz bir uyku çekeceksiniz. Peki hemen uyumak için ne yapmalıyım?

Hemen uyumak için ne yapmalıyım?

Bedeninizi yoracak egzersizler yapın

yatağa girmeden önce ev içerisinde yapılabilecek egzersizleri yapmak vücudunuzun tümünü aynı anda çalıştıracağı için ister istemez sizi yoracaktır ve yorulmak uykunun bire bir ilacı gibidir. Mekik çekin, şınav çekin, germe egzersizi gibi egzersizleri uygulayın

Uyku saatinizden önce uyumayın.

Uyku saatinizden önce uyumayın

çoğu kişinin yaptığı hatalardan biridir. Uyuma saatlerinden önce kestirmek yatağa girdiğinizde uykunuzu kaçıracaktır ve buda sizin uyku düzeninizin bozulmasına neden olur. Uyku saatinizden önce uyumak bedeninizin yorgunluğunu atacağı için uyku saatinizde uyumak için bir bahaneniz kalmayacak.

Uyumadan 2 saat önce bitki çayı için.

Uyumadan 2 saat önce bitki çayı için

bitki çaylarının vücuda salgıladığı rahatlık ve şifa bilimsel olarak da kanıtlandı. Birçok bitki çayı mevcut ve bunların hepsi aynı birbirinden farklı özelliklere sahip uyku sorunu için kullanılabilecek bitki çayları; passiflora çayı, papatya çayı, melisa çayı ve ada çayı bu çaylar vücudunuzun gevşemesine neden olacağı için ister istemez göz kapaklarınız düşecek ve soluksuz bir uykunun tadına varacaksınız.

Yediğiniz içtiğiniz besinlere dikkat edin.

Gün içerisinde tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat edin

En önemlisi de gün içerisinde yiyip içtiklerimiz. Uykunun açılması için gün içerisinde tükettiğimiz kahve ve çaylar akşam olunca kaçan uykunun sorumluları oluyor. Özellikle kafein tüketimini kontrollü almalısınız bu hem uykunuz hem de beden sağlığınız için de önemli! Günlük 2 adetten fazla olmamalı içeceğiniz kahve onun yerine günlük 1.5 veya 2 lt su tüketmeniz size fazlasıyla rahatlık sağlayacak ve daha verimli olacaktır. Tabii size problem yaratacak bir tek kahve değil en büyük düşmanlardan biri de alkol rahatsız edici uyku yaşatacağı gibi bundan kaynaklanan bitkinlikle de gününüzün berbat geçmesine neden olacaktır.

Uygun yastık seçimi.

Yatakta yatış pozisyonunuz ve kendinize göre uygun yastık seçimi

belki okurken size çok basit geliyor ama emin olun hemen uyumak için ne yapmalıyım sorusuna en iyi gelecek cevaplardan biri bu olacak! Yatakta ki yatış pozisyonunuz doğru ise vücut rahat olduğu için size tepki vermeyerek uykudan uyandırmayacak. Kullanılacak doğru yastık seçiminde başınız rahat olacağı için nefes alışverişleriniz de problem yaşamayarak rahat mı rahat bir uykunun tadına varacaksınız.

Odada ki elektronik aletlere dikkat edin.

Yattığınız odadaki elektronik aletleri kendinizden uzaklaştırın

uyuduğunuz odada elektronik cihaz varsa odanızdan dışarı çıkarın bu vücudunuzun enerjisini ve kontrolünü bozarak uykunuzun kaçmasına sebep olacaktır. Uyuduğunuz ortamda bulunan elektronik cihazlar sadece uykunuz için değil sağlığınız içinde büyük bir tehdit! Bir çoğunuzun peki telefon alarmını nasıl duyacağız dediğini duyar gibiyim biliyorsunuz artık telefonların alarmını kurup kapatsanız bile alarm saatinde çalıyor…

Stresten mümkün oldukça uzak durun.

Stresten mümkün oldukça uzak durun

Bu tavsiyemiz belki sizlere kolaysa sen dur dedirte bilir. Yatağa aklınızı kurcalayan tüm sorunları bir kenara koyarak girin bu sadece uykunuz için değil sizin sağlığınız içinde önemli hastalıkların en büyük nedenlerindendir stres… Düşünmeden uyumak emin olun sizlere ömrünüzde tatmadığınız bir uyku keyfini yaşatacak.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Gluten Nedir?

Gluten birçok insanın gündelik hayatta kullandığı ekmek, makarna, ve bira gibi birçok üründe bulunur. Peki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir