Anasayfa / Diyetler / Kabak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kabak detoksu ya da kabak diyeti son zamanların trend konularındandır. Trend olmasının ve deneyenlerin sevmesinin sebebi ise kısa sürede fazla yağları eritmeye, kilolara veda etmeye olanak sağlıyor. Bu yüzden de kabak detoksu sıklıkla tercih edilmektedir. Detoks kullanımının ardından birçok kişinin beğenmesiyle ilgileri üstüne toplamış ve daha çok kişinin bu diyet yöntemine yönelmesine yol açmıştır.

3 günlük süre zarfında sonlanan diyet belli bir arayla tekrarlanabilir, kilolar çok daha hızlı bir şekilde verilebilir. Bunun yanında bu detoks sayesinde 3-5 kiloya veda edebilecek, püf noktalara da uyulmasıyla beraber diyette kolayca başarılı olabileceksiniz.

Kabak detoksu

Kabak Detoksu İçin Gerekenler

İşte kabak detoksu için gerekenler:

  • 2 adet orta boy kabak
  • 2 adet ceviz içi
  • 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt
  • Dereotu, nane, kırmızıbiber, karabiber, kekik (isteğe bağlı)

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

  • Kabak detoksunu yaparken orta boy kabakları ince bir şekilde rendeleyin.
  • Bu kabakları yağsız bir tavada kısık ateşle pişirin.
  • Altını kapayıp soğumasını bekleyin.
  • 2 yemek kaşığı yoğurdu ve ceviz içlerini karıştırın.
  • Bunların haricinde belirtilen diğer isteğe bağlı baharatlarla da eklemeleri yapabilirsiniz.
Kabak diyeti

Kabak Detoksunun Uygulanışı

3 gün gibi kısa bir sürede 3-5 kilo verebileceğiniz kabak detoksunun uygulanışı şu şekildedir;

Sabahları yumurta, peynir ve maydanoz gibi çeşitli besinlerle vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mineral, vitamin ve proteinlerin alınması gereklidir. Kabak detoksunu uygularken öğlen ve akşam yemeklerini kabak detoksuyla geçireceğinizden kahvaltı diyeti yapan kişi için önemlidir.

Öğlen vaktinde kabak detoksunda belirtilen tarif uygulanmalıdır. İkindi vaktini 2 adet meyve (elma, armut vb.) ile geçirebilirsiniz.

Akşam vaktinde ise tekrardan kabak detoksu yapılabilir. Akşam vakti ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. Ayrıca yemeğin ardından yapacağınız çayda şeker kullanmamanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Belirtilen uygulamaların yerine getirilmesiyle beraber 3 gün sürecek bu diyet yağların çok daha hızlı erimesine böylece de kiloların çok daha hızlı verilmesine imkân verecek. Genelde bu detoksun sonucunda 3 gün içerisinde verilen 3-5 kilo diyeti uygulayanlara ne kadar moral artışı sağlasa da bu detoks sık sık yapılmamalı, tekrarlamak isteyenler için haftada bir yapılması önerilmektedir.

Kabak detoksu nasıl yapılır?

Kabak Detoksunun Püf Noktaları

Birçok diyette olduğu gibi kabak detoksunda da püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktalara uyulmasıyla beraber istediğiniz hedefe varabilir ve başarılı bir diyetle kilolarınıza veda edebilirsiniz. İlk olarak kabak detoksu, 3 gün yapılmalıdır. Kısa sürede fazla kilo verdiren bu diyetin etkisinin görülmesi için 3. gün itibariyle diyet sonlandırılmalı.

1 hafta arayla tekrarlanabilir kabak detoksu uygulanırken hamur işinden ve tatlıdan uzak durmalısınız. Böylece yapacağınız detoks çok daha başarılı bir şekilde gerçekleşebilir.

Akşam yemeği saati ne kadar erken saatlere alınırsa o kadar faydalı olacaktır. Akşam yemeğinden sonra da bir şey yememeye özen göstermelisiniz.

Kabak detoksunu ilk denemeniz ile birlikte bu tarif hoşunuza gitmediyse ya da bu tarife eskisinden biraz daha fazla tat kazandırmak istiyorsanız ilk kullanımlarınız dâhil diğer tarif uygulamalarınızda tat kazandırmayı havuç yardımıyla sağlayabilir, detoksu daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Hamile ve emziren annelerin denememesi gereklidir. Genel olarak kabak diyeti dâhil diğer diyetlerden de uzak durmalıdırlar. Bu tarz diyetler hem bebek sağlığı için hem de kendisi için zararlı olacaktır. Bu püf noktaların yanında bilinmelidir ki tüm diyetlerde de olduğu gibi doktora danışılmalı, onayıyla beraber diyetten faydalanılmalıdır. Doktorunuzun onayıyla beraber de kısa sürede fazla kilolar erebileceksiniz.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Kışın Kilo Vermek

Kışın kilo vermek aslında yazın kilo vermekten daha kolay ve avantajlıdır. Diyetisyenler karanlığın erken çökmesi …

Bir yorum

  1. Kabak detoksu son zamanlar da internette araştırma üzerinde olduğum bir konuydu. Bu sitede gayet güzel ve akıcı bir şekilde açıklanmış. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir