Anasayfa / Diyetler / Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet, karbonhidrat ve protein kaynaklarının kısıtlı olduğu bir diyet türüdür. Bu diyetin büyük bir bölümünü yağlar oluşturur. Yüksek yağ, düşük karbonhidrat ve protein içeren bu diyeti uygulamak zordur. Uzun süre uygulanan bu diyet sağlık açısından riskli sonuçlar doğurabilir. Karbonhidrat kısıtlamasının yoğun olarak yapıldığı bu diyette ekmek, tahıllar, undan yapılan besinler ve şeker yasaktır. Diyette yağ kaynağı olan kaymak, krema ve mayonez gibi ürünler yer alır. Ketojenik diyet epilepsi hastalarında sara nöbetini azaltmada kullanılır. Bunun dışında Ketojenik diyet bazı metabolizma hastalıklarına, Parkinson, alzheimer, beyin ve sinir hastalıklarına, otizm gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olarak uygulanır. Bu diyetin temel amacı düşük karbonhidrat alarak vücudun ketozis moduna geçmesini sağlayarak vücut depolarında yer alan yağların yakılmasını sağlamaktır.

Ketojenik diyet

 Ketojenik diyetler nasıl planlanır?

Ketojenik diyetlerde içerik hesaplaması yapılırken diyette yer alan besinlerin miktarı ve birbirlerine oranı belirlenir. Bu bölümde 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 gibi oranlardan biri kullanılır. Bu oranlar diyette yer alan toplam yağ miktarının karbonhidrat ve proteinlerin toplam oranını gösterir.  Pay kısmı yağ miktarını payda kısmı ise yağ haricindeki besin öğelerini temsil eder. Oranın ne olması gerektiği doktor ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından belirlenir. Kan bulgularına, kan ve idrardaki keton miktarına bakılarak bu oran belirlenir.

Ketojenik diyet belli analizler ve tetkikler sonucunda sakıncalı görülmeyen hastalara uygulanan bir diyet türüdür. Zor ve riskli bir diyet olduğu için bu diyet herkese uygulanamaz. Normal beslenen birisinde vücut enerji elde etmek için ilk önce karbonhidratları değerlendirir. Karbonhidratın yetersiz olduğu durumlarda yağ ve protein kullanır. Ketojenik diyette karbonhidrat ve protein içeriği düşük tutulduğu için vücut enerji ihtiyacını yağlardan karşılar. Vücut karbonhidrat dışı kaynaklardan enerji elde ederken keton cisimleri ortaya çıkar. İşte bu diyet adını bu keton cisimlerinden alır.

Ketojenik diyetin nedir?

Ketojenik diyetin riskleri nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı beslenmede olması gereken besinlerin birçoğu bu diyette yasaklı olduğu için ketojenik diyet sağlık açısından olumsuz riskler taşıyabilir. Kanda artan keton cisimleri nedeniyle ketozis tablosunun oluşabilme ihtimali mevcuttur.Açlık tablosunun geliştirildiği bu diyette vücut kendini açlığa alıştırmak için metabolizma hızını yavaşlatır. Bu diyeti bıraktığınız zaman vermiş olduğunuz kiloları hızlıca geri alabilirsiniz. Ketojenik diyetin büyük bir bölümü yağlardan oluşur. Bu diyette lifli besinlere çok az yer verilir. Bu durum kabızlık başta olmak üzere birçok bağırsak sorununa neden olur.

Ketojenik diyette yüksek yağlı besinler yer alır. Bu besinlerden elde edilen enerjiler kanda dolaşan serbest yağ asit miktarının artmasına neden olur. Yetersiz posa alımına bağlı olarak kolesterol miktarı artar. Bu durumda diyeti uygulayan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Ketojenik diyetler karaciğer üzerinde ağır yük oluşturur. Bu diyeti uzun süre devam ettirmek karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Bu diyete başlamadan önce karaciğer enzimlerinin normal sınırda olup olmadığı mutlaka uzman doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Beynin temel enerji kaynağı glikoz bu diyette karbonhidrat dışı kaynaklardan elde edilmesine bağlı olarak bilişsel fonksiyonlarda yavaşlama ve gerilik görülür. Yapılan bilimsel araştırmalara göre ketojenik diyet düşük karbonhidrat içerdiği için bu diyeti uygulayanlarda kalp ritim bozukluğunun gelişme ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Ketojenik diyetin'in faydaları.

Ketojenik diyet listesi neler içerir?

Ketojenik diyet listesinin içeriği diyetin yağ ve karbonhidrat-protein içeriği oranına göre değişir. En yaygın diyet oranı 4/1 ve 3/1’dir. Diyet içeriğinde belirlenen protein hakkı yumurta, kırmızı ve beyaz et veya balıktan karşılanır. Diyette ekmek ve tahıllar ile unlu mamuller gibi temel karbonhidratlar bulunmaz. Karbonhidratlar için verilen kısıtlı miktar sebzeler, yağlı tohumlar ve yoğurt gibi süt ürünlerinden fazlasıyla karşılanır. Kalan kısım ise yağ kaynakları olan krema, kaymak, mayonez, zeytinyağı, tereyağı ve fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlardan karşılanır. Ana öğünde krema, mayonez ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan soslar ile lezzetlendirilen salatanın yanında et, tavuk balık gibi besinler tercih edilebilir. Ara öğünde yoğurt ve bir miktar yulaf ezmesi tercih edilebilir. Diyet içeriği oldukça düşük olduğu için 3 ana öğüne ek olarak 1 ara öğün daha ekleyerek günde 4 öğün beslenilir.

Ketojenik diyet menüsü nasıl olur?

Ketojenik diyet listesinde her istediğinizi yiyemezsiniz. Bu diyette karbonhidratlı besinler kısıtlıdır. Ketojenik diyet yapan kişiler ekmek, makarna, kahvaltı gevrekleri, nişasta, patates, fasulye, baklagiller ve meyveleri hayatından çıkarması gerekir. Kontrollü tüketildiği sürece avokado ve böğürtlen tüketebilirsiniz.

Ketojenik Diyette Yenilmeyecek Gıdalar

 • Tahıllar — Buğday, mısır, pirinç, yulaf türevleri
 • Şeker — bal, agave, Aka ağaç şurubu, pekmez
 • Meyve — elma, muz, portakal, kavun, karpuz
 • Kökler — patates, tatlı patates
 • Baklagiller

Ketojenik Diyette Yenilebilecekler Gıdalar

 • Etler — balık, biftek, kuzu, kümes hayvanları, yumurta
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler — Ispanak, lahana, roka, marul
 • Toprak üstü sebzeleri — brokoli, karnabahar
 • Bol yağlı süt ürünleri — Kaşar, beyaz Peynir, krema, tereyağı
 • Yemiş ve tohumlar — ceviz, fındık, ay çekirdeği,
 • Avokado ve böğürtlengiller — yaban mersini, böğürtlen, karadut, frambuaz gibi glisemik indeksi düşük olanlar
 • Tatlandırıcılar — stevia, eritritol gibi düşük karbonhidratlı tatlandırıcılar
 • Diğer yağlar — Hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, iyi zeytinyağı, susam yağı, vs.
Ketojenik Diyette Yenilebilecekler Gıdalar

Ketojenik diyetin Faydaları

Ketojenik diyet birçok açıdan kişiye fayda sağlar. Ketojenik diyetin faydaları şunlardır:

 1. KİLO KAYBI: Kısa sürede yağ yakıp kilo vermek isteyenler için ketojenik diyet ideal bir diyet listesidir. Ketosis moduna giren vücut ihtiyacı olan enerjiyi yağlardan kullandığı için kısa sürede vücut yağlardan kurtulup kilo vermenize neden oluyor. İnsülin hormonu az salgılandığı için vücudunuz tam bir yağ yakma makinesine dönüşür.
 2. KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR: Ketojenik diyet vücudun şeker seviyesini düşürür. Beden ihtiyacından fazla glikoz üretmez. Kan şekeri dengelenir. Şeker hastaları ve diyabet hastaları bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktora görünmesi gerekir.
 3. ENERJİ ARTIŞI YAŞANIR: Vücut enerji kaynağı olarak şeker kullandığı zaman glikozun fazlası yağa dönüşür. Bu dönüşen yağ artık enerji olarak kullanılmaz. Bu şekilde kısa süreli enerji ihtiyacı yaşanır. Bu durum kişide yorgunluğa neden olur. Ketojenik diyette enerji yağdan sağlandığı için bu durum ortadan kalkar.
 4. İŞTAH KONTROLÜ: Vücut enerjiyi glikozdan sağlarken kan şekerini bir anda yükseltip düşürdüğü için iştah dengesizlikleri meydana gelir. Bu durumda kişi çabuk acıkır. Enerji yağlardan sağlandığında ve protein dengeli bir şekilde alındığında bu durum ortadan kalkar.
 5. ZİHİNSEL ODAK: Vücut glikozu enerji olarak kullandığı zaman beyin yorulur ve odaklaşma sorunu yaşanır. Aç olmadığınız halde şekerinizin yükselmesi sizi yemek yemeye zorlar. Enerji kaynağı yağ olarak kullanıldığı zaman zihinsel etkisi bariz şekilde ortaya çıkar.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Sonbaharda Nasıl Kilo Verilir?

Yavaş yavaş kış ayları kendini hissettirmeyi başladı. Yazın olduğundan daha az hareketsiz günlere kendimizi hazırlamamız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir