Anasayfa / Sağlık / Mucize Zeytinyağı’nın Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Mucize Zeytinyağı’nın Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

İnsanların hayatına dokunan bir şey söyleyin ki, o en güzeli olsun; onun adı Zeytinyağı’dır. Zeytinyağı çağlardan günümüze gelen, içerisinde; aktioksidanlar ve diğer yararlı proteinler olan bir mucizedir. Son zamanlarda insanların doğal beslenme ve diyet menülerine, zeytinyağı hızla girmiştir.

Zeytinyağını alternatif kullanım alanları var mıdır? Güzelleşmenize, bebeklere, doğum yapan annelere ve bedenlerine, sağlığımıza, mobilyalarımızda kullanılabilir mi?

Zeytinyağının en çok tüketildiği alan, yemekler ve salatalar olmuştur. Bunun yanında hayatın diğer alanlarında da, zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Neler mi onlar; Evde kullanabilirsiniz, sağlığınız için tüketebilirsiniz, güzelliğiniz için (Saç şampuanları ve sabunlar gibi..), gebeliğinizde, bebek bakımında kullanılabilir. Mücevherlerin parlatılmasında kullanılabilir. Deri ayakkabıların daha uzun kullanılması için üzerlerine sürebilirsiniz!

Yemeklerinizde Zeytinyağı Tüketmeye Özen Gösteriniz!

Ünlü hocalarımızın değindiği bir konu olmuştur, o da trans yağlardan olabildiğince uzak olmamızdır. Trans yağların asıl kaynağı kızartmalardan artan yağlar olmasıdır; işlenmiş her gıda maddesinin içeriğinde ki trans yağlar zararlıdır ve kanserojendir. İnsanlar, Türk insanı, şekerden ve trans yağları tüketmekten vazgeçmemeliler. Bu sayede hastalıklar da azalacaktır. Ayçiçek yağı ve mısırözü, yemeklerde tercih edilebilir. Bu iki yağ ısıtıldığında ya da kızartmalarda kullanıldığında, trans yağ oluştururlar. Yemek içeriğine koyacağınız diğer yağlar da; zeytinyağı ve fındıkyağı olmalıdır; bunlar ısıya dayanıklıdırlar ve hemen bozulmazlar, uzun ömürlüdürler. Kızartma yağlarını asla kullanmayalım! Trans yağların içeriğini, doymamış bitkisel yağlar oluşturur, bunu bir köşeye not alınız!

Güne rahat başlamak isteyenler için, sabahları aç karnına içecekleri bir kaşık zeytinyağı, midenizi rahatlatır, yanma ve gaz problemi yaşamanızı engeller. Mide asidi üzerinde düzenleyicidir ve ülseri engellemekte kullanılır.

Sadece sindirimi yatıştırmak için değil, başka mucizeleri de vardır. Günümüze uzanan, geçmişten gelen bir çok tedavide yağın önemi olmuştur. Örneğin, rahatsız olan bölgenize zeytinyağı sürebilirsiniz; burada kulak ağrılarına çözüm olabilir, saçtaki bitlerin yok edilmesinde rol oynar. Ayrıca denize girdiğinizde, yanık olan bölgelerinize de sürebilirsiniz.

Zeytinyağını cildiniz üzerinde de kullanabilirsiniz. Saçlarınız, eliniz ve tırnaklarınız için bakım kremleri (İnternetten içeriğinde neler olduğuna bir bakınız!) hazırlayabilir ve bunları bedeninize uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Mobilyalarınız gün içerisinde çokça toza maruz kalmaktadır. Tozdan kurtulmanız için bir karışım hazırlayın; 1/4 su bardağının içine beyaz sirke ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyiniz. Karışımı karıştırınız. Toz alma bezinizi bu karışıma batırın; sonrasında evdeki tozları bu karışımla temizleyiniz. Daha parlak bir görünüm elde edecekseniz.

Kızartma tavaları üzerinde de kullanabileceğiniz basit bir yöntem vardır. Tavayı yıkayın ve sonrasında temiz bezle kurulayınız. Kağıt havlunun üzerine birkaç damla zeytinyağı dökünüz. Tavanızı bu havluyla ovunuz ve bir köşeye bırakınız. Bundan sonra, tavanız paslanmayacak, parlaklığını koruyacak ve kullanım ömrü de uzayacaktır.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Gluten Nedir?

Gluten birçok insanın gündelik hayatta kullandığı ekmek, makarna, ve bira gibi birçok üründe bulunur. Peki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir