Anasayfa / Diyetler / Sonbaharda Nasıl Kilo Verilir?

Sonbaharda Nasıl Kilo Verilir?

Yavaş yavaş kış ayları kendini hissettirmeyi başladı. Yazın olduğundan daha az hareketsiz günlere kendimizi hazırlamamız gerekir. Bu yazımızda Sonbaharda Nasıl Kilo Verilir? anlatacağız. Yazın yaptığımız yürüyüş, koşu ve spor aktivitelerinin yerini; belki daha az hareketli günler alacak; buna hazırlanmamız gerekir. Ev içerisinde yapılacak spor aktiviteleriyle, vücudumuzdaki fazla enerjiyi bir şekilde atmamız gerekecek. Kilo almamız içinde bir takım öğün tavsiyeleri ve diğer hususlara uymamız gerekecektir, bu dediklerimizi de beraberce uygularsak başarılı olabiliriz. Bunları yapabilmemiz için bir takım kurallara uymamız gerekir. Gelin neler yapabiliriz, onlara bir bakalım…

Yediğiniz üç öğün yemekse, öğün sayısını artırın.

Ağır yemekler yerine, kendinizi ve midenizi yormayacak yemek yeme şekillerini öğrenmeliyiz. Gün içinde 3 öğün yemek yiyorsak, bunu 3.5 veya 4 öğüne yükseltebiliriz. Yine öğlen yemeklerinde salata ve yoğurdu soframızdan eksik etmemeliyiz.  Bunları yaptığımızda bile metabolizmamız ve iştahımızı kontrol altına alabiliriz. Yine gün içerisinde her gün aynı saatte yemek yemeye vücudunuzu alıştırın. Öğün aralarında acıktığınızda atıştırmalıklarla (fındık, kayısı, kuru üzüm vb.) açlığınızı dindirmeye çalışın, bunun büyük yardımı dokunacaktır.

Yine sofrada oturduğunuz süreyi uzatın, yani yemeği iyice çiğneyerek ve özümseyerek, keyif alarak yiyin. Yemek sırasında da nefesinizi kontrol etmeyi deneyin. Bunlar da sindiriminize yardımcı olur ve kilo almanızı önler.

Hareket etmeyen kilo alır!

Sonbahar ve kış aylarında, insanların daha yavaş hareket ettiği ve daha az spor yaptığı görülür. Bunu yapmamız gerekir; kendimize spor yapacak alanları kendimiz yaratmalıyız. Spor salonlarından veya ev içerisinde ki spor aletlerinden faydalanmamız gerekir. Yine hava durumu müsaitse, kendimize dışarıda 50’şer dakikalık bir yürüyüş veya koşu programı yapabiliriz. Dışarıda hareket etmek, hem strese hem de kilo vermemizde etkin olacaktır. Yine yapabiliyorsanız, yüzme de yapabilirsiniz. Bunlar da sizi, yaza hazırlayacaktır.

Su içerek zayıflayabilirsiniz!

Sonbaharda Nasıl Kilo Verilir? cevabına en güzel yapılacak şeylerden birisi su içmektir. Su içmek en temel zayıflama önerisidir. Vücudumuzun %90’ı sudur sonuçta, su içemiyorsanız, içine bir parça nane vb. şeyler katarak içmeye kendinizi alıştırın. Su, vücudumuzda bulunan yağları daha kolay eritebiliriz. Bu da yakılan yağların vücuttan daha kolayca atılımı anlamına gelir.

Gün içinde mutlaka 2-3 litre su içmeliyiz. Havaların soğumasıyla, insanların daha az su içtiği görülür. Siz, kendinizi bir şekilde su içmeye alıştırmalı, yukarıda dediğimiz gibi içine katkı maddeleri katarak; daha fazla su içmeye çalışmalısınız. Su da metabolizmanın hızlanmasında ve kilo kontrolünde rol oynar.

Yeşil çay ve diğer bitkisel çayları tüketin.

Yeşil çayın etkisini bilmeyenimiz yoktur, yağ yakmada gerçekten etkili bir içecektir. Yine diğer bitki çaylarından da faydalanabiliriz; bunları gün içerisinde en fazla iki bardakla sınırlandırmalısınız. Fazlası zarar verebilir! Yeşil çayın, kadınların ödemlerini atmasında faydası vardır.

İnce olmak için kurubaklagil tüketmeliyiz.

Kurubaklagil türü yiyecekler posa içeriği bakımından zengindirler, bunları öğünlerimizde mutlaka yer vermeliyiz. Öğle-akşam öğünlerimizde mutlaka soframızda bir öğün tüketmeliyiz. Mesela; kuru fasulye, nohut, mercimek vb. tüketiminin; karın ve bel bölgelerinde incelme yaptığı bilinmektedir. Kurubaklagillere öğünlerimizin vazgeçilmez birer baştacıdır.

Salata bir diyet aracıdır!

Salata her daim soframızda bulunmalı ve tüketilmelidir. Salatayı yemekten önce yemekte, iştahımızı bir nebze dizginleyebiliriz. Salata içeriği dolayısıyla kalorisi sıfırdır. Sos kullanımını da aza indirmeliyiz, sosların içeriğindeki maddeler kilo almanıza neden olabilir. Salatanın, sindirimimize ve bel bölgesinin incelmesinde de önemli bir rolü olacaktır.

Omega-3 tüketimini artırın!

Bunları içeren besin öğelerinden kaçmamalısınız. Bunları kilo alacağım diye yemiyorum, şeklinde ki düşünceler yanlıştır. Sonbahar aylarında bağışıklık sistemimizi destekleyecek tek şey, Omega-3 içeren yiyecekler olacaktır. Omega-3; depresyonun azalmasında ve baş ağrısının giderilmesinde yararı olacaktır. Balık tüketimini artırmalısınız, yine Omega-3 içeren besinleri tüketmelisiniz; bunları yiyemiyorsanız ilaç formunda ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Ruhsal ve bedensel sağlığımız için, omega-3 tüketimine özen göstermeliyiz.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Kışın Kilo Vermek

Kışın kilo vermek aslında yazın kilo vermekten daha kolay ve avantajlıdır. Diyetisyenler karanlığın erken çökmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir