Anasayfa / Zayıflama / Yağ Yakan Baharatlar

Yağ Yakan Baharatlar

Yağ yakan baharatlar hakkında bilgi vermeden önce biraz baharatlardan bahsedelim. Yemeklerimizin olmazsa olmazları baharatların neredeyse her derde deva olan gıda malzemeleri olduğu su götürmez bir gerçektir. Her baharatın kendine has tadı, kokusu ve faydası vardır. Baharatlar, faydalı ve kolay ulaşılabilir malzemeler olduğu için birçok medeniyet tarafından, farklı medikal amaçlarda kullanıldı. Bu da baharatların kullanım alanlarını  geliştirerek fayda aralığını genişletti.

Yağ yakan baharatlar

Baharatların etkili olduğu bir kaç konu;

Kilo verme, Ateş düşürme, Spazm giderme, Kalp sağlığı, Enerji verme, kolesterolü dengeleme, şişkinlik önleme, sindirim sistemi düzenleme, bağışıklık sistemi ve metabolizmayı güçlendirme, tümörün küçülmesine katkı, tansiyon dengeleme, anti-sivilce ve anti-siyah nokta, astımla savaşma ve daha sayamayacağımız bir çok etkisi gözlenmektedir.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle artan hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme, Türkiye’de obezitenin görülme sıklığını, %30,3 gibi yüksek oranlara ulaştırmış durumda. Vatandaşlar bu yüzden kilo vermenin ve yağ yakmanın kolay yollarını aramakta. “Peki, bu yağ yakan baharatlar nasıl kullanılır ?” dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle hangileri olduğunu bilmemiz gerekli.

 İşte O Yağ Yakan Baharatlar Şunlardır:

  • Biberiye: Doğanın gizli güzelliklerinden biri olan biberiye, içerisinde bulundurduğu karnosik asit ile birlikte kilo alıp-verme dengenizi korur.
  • Zerdeçal: İçerisinde bulunan pigmentler sayesinde metabolizmaya uyarıcı hormonlar göndererek kilo dengesini kurmayı sağlar.
  • Zencefil: Bu baharat, mide sorunlarını çözmekte kullanıldığı gibi içersinde kapsaikin isimli bir bileşik olması nedeniyle vücuda tokluk hissi sağlamayı da destekler.
  • Pul  biber: Tıpkı zencefil gibi pul biberin de içerisinde kapsaikin isimli madde bulunur.  Bu madde sayesinde vücudun yağ yakmasını destekler.
  • Maydanoz: Antioksidan bakımından zengin olan bu sebze karaciğer metabolizmasını geliştirerek metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını en aza indirir.
  • Tarçın: Tarçın, iştah kesme özelliği ile birlikte hücrelerede bulunan glikozun hareketine destek sağlar. Bu sayede insülin engellenmiş olur.
  • Karabiber: İçerdiği pipeline maddesi sayesinde yağ yakımı yaptığı bulunan karabiber baharatının diğer yandan yeni yağ hücrelerinin de oluşmasını engeller.
  • Sarımsak: Sarımsak, herkes tarafından doğal antibiyotik olarak bilinir.Bunun yanı sıra  fareler üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde farelerin kilo verdiği gözlenmiştir. Yani sarımsağın bir güzel özelliği, yağ yakımını da destekler.
  • Kakule: Adeta sindirim sistemi için bir nimet olan kakule, yağ yakımını da destekler.

Hakkında ozonmedya

Bu yazımızı okudunuz mu?

Kışın Kilo Vermek

Kışın kilo vermek aslında yazın kilo vermekten daha kolay ve avantajlıdır. Diyetisyenler karanlığın erken çökmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir